Τώρα είναι 18 Οκτ 2018, 23:07

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 37 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 3 »
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Airoh Helmet
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 14:21 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
17 μήνες με το Airoh Aviator 2.2!

Σε αυτούς τους 17 μήνες άλλαξα δύο Airoh για λόγους γραφικών και ομορφιάς. Το Airoh Aviator 2,2 είναι μακράν από τα ελαφρύτερα off-road κράνη του κόσμου με άνεση και μεγάλο εύρος μείωσης του εξωτερικού θορύβου!
Την πρώτη φορά που το φόρεσα μετά από 74 χλμ οδήγησης, νόμιζα ότι το κράνος εσωτερικά είχε ένα στρώμα ηλίου, όπως τα γνωστά μπαλόνια …. ναι κύριοι τόσο ανάλαφρο και άνετο!

Το στυλ και η ποιότητα κατασκευής είναι εξαιρετική, μερικά από τα ατού που έχω συνειδητοποιήσει είναι τα παρακάτω
- Εξαιρετικό βάρος.
- Άριστος εσωτερικός εξαερισμός, με ολοκληρωμένη κάλυψη από αεραγωγούς εισαγωγής και εξαγωγής .
- Άνεση.
- Μεγαλύτερο οπτικό εύρος. Και σε περίπτωση θέματος με τον ήλιο έχει και έξτρα extend στο γείσο!
- Εύκολη πρόσβαση στην εσωτερική επένδυση, στα μαξιλαράκια και γενικός στο σύνολο του εσωτερικού, για την καθαριότητα!
- Γραφικά.
- Quick release.
- Από τούμπες, μια χαρά τα πάμε! Πολλές φορές δοκιμασμένο!

Μια μικρή έρευνα:, Υπάρχουν 5 διαφορετικά μοντέλα κράνους για εκτός δρόμου, με την σειρά Aviator να βρίσκεται στην κορυφή! Χειροποίητοo 100% Carbon kevlar κέλυφος που έρχεται σε τρία διαφορετικά μεγέθη, καλύπτοντας μια σειρά μεγέθους από XS μέχρι XL.
https://www.airoh.com/motorcycle-helmet ... viator-2-2" onclick="window.open(this.href);return false;

Αναφέρω δημόσια τα ανωτέρω, διότι ο σωστός εξοπλισμός πρέπει να κοινοποιείτε προς όλους. # Motomarket φυσικά!

Μερικοί αναβάτες που φοράνε το Airoh είναι οι παρακάτω:

Enduro
Cristophe Nambotin, Antoine Meo, Matthew Phillips & Victor Guerrero

Extreme Enduro
Graham Jarvis, Alfredo Gomez, Taddy Blazusiak, Jonny Walker & Andreas Lettenbichler

Motocross
Antonio Cairoli, Tommy Searle, Ken De Dycker, Jeremy Van Horebeek, Clement de Salle, Jeffrey Herlings, Pauls Jonass, Valentin Guillod & Julien Lieber

To πρώτο μου Airoh
[ img ]

Το τωρινό σε ματ black & white!
[ img ]

Με 360 κάμερα & GoPro
[ img ]

O Doc
[ img ]

O Stabak με το Monster, το έψαχνα αλλά δεν το βρήκα
[ img ]

Κορυφή
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Airoh Helmet
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Δεν έβαλα φωτό του κολλλλητοουυυυυ Kolotoumpas vs Airoh

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 17:46 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Ξέχασες τον Σιαφαρικα

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 18:53 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

JIMARAS έγραψε:
Ξέχασες τον Σιαφαρικα
Έχεις δίκιο αλλά δεν γράφει στο Forum!
Siafarix

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 20:05 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
andreasds έγραψε:
JIMARAS έγραψε:
Ξέχασες τον Σιαφαρικα
Έχεις δίκιο αλλά δεν γράφει στο Forum!
Siafarix

Δεν γράφει αλλά είναι 10 φορές champ
Όπως και οι ξένοι που ανέφερες και δεν γράφουν επίσης
[ img ]

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 20:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: Honda XR 200 '91 Seven Days
Ειλικρινά ότι καλύτερο έχω φορέσει τόσα χρόνια που οδηγάω!

Μετά από καμιά 20αριά άλλα επώνυμα κράνη, που με συντρόφευαν 30 χρόνια αγωνιστικής δράσης, το γύρισα στα Airoh όταν μετά τον τερματισμό μου στο ISDE της Σλοβακίας, ένα από τα δυσκολότερα ISDE που έχω κάνει προσωπικά αλλά και γενικώς στην ιστορία του θεσμού λόγω της συνεχούς βροχής, η Χριστίνα μου μου έκανε δώρο το AIROH Aviator 2.2 ISDE Edition με το επετειακό νούμερο Νο48, όσο χρονών ήμουν τότε, το 2015 που τερμάτισα...

Από τότε, απέκτησα κι άλλο ένα, Cairoli Replica, και δεν πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερο κράνος, αφού έχει ταιριάξει τέλεια στο κεφάλι μου το Νο Medium, αλλά και λόγω του βάρους του που είναι το μικρότερο δυνατό!

Λόγω της ενασχόλησής μου και της δουλειάς μου, που είμαι αναγκασμένος να φοράω το κράνος ώρες ατέλειωτες, (8 με 14 ώρες συνεχόμενα...) είναι τρομερό πλεονέκτημα να αισθάνεσαι άνετα, ελαφριά, και χωρίς πιέσματα, πονοκεφάλους, κόκκινα σημάδια κτλ...

Φωτογραφίες και αναλυτικά σχόλια από αύριο...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 21:57 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
Φοράω airoh από το 2006.
Δεν υπάρχει πιο άνετο κράνος για πολύωρη οδήγηση.
Σταματάς και δεν σκέφτεσαι να το βγάλεις αφού δεν νιώθεις ότι το φοράς.
Η εξυπηρέτηση του αντιπροσώπου # Moto Market εκπληκτική.
Παράγγειλα γείσο που έσπασα και επειδή θεώρησαν ότι θα αργήσει να έρθει, έβγαλαν από κανούργιο και με εξυπηρέτησαν άμεσα σε τιμή ανταγωνιστικότατη.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 22:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

να προσθέσω όσον αφορα το # Moto Market επειδή εχω συνεργαστεί μαζί τους επαγγελματικά στο παρελθόν επίσης έχω να εκφράσω τα καλύτερα :handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 24 Απρ 2017, 22:57 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Οποίος φίλος έχει Airoh, παρακαλώ να ανεβάσει φωτό και σχόλια!!!!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2017, 12:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YAMAHA WR250F
Για το φθηνότερο μοντελο της εταιρίας Airoh Twist έχει κανείς γνώμη?

Ξέρω το πήρε marios8, αλλά η γνώμη του δε μετράει, αλλάζει και πλένει το κράνος του κάθε 15 χρόνια :lol:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2017, 12:54 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Λέρας αν μπορέσεις ανέβασε φωτό με την κάμερα στο γείσο. Το έχεις τρυπήσει ή με το αυτοκόλλητο, επίσης με την εσωτερική γωνία που έχει τι λύση βρήκες;

Σας παραθέτω την φωτό που μου έστειλε ο Jarvis απο το κράνος του.

Συνημμένα:
[ attachment ]
IMG_0317.JPG [ 96.81 KiB | Προβλήθηκε 4501 φορές ]

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2017, 15:49 
Χωρίς σύνδεση
Moderator

Moto: KTM EXC-F 250
Εχωντας Arai Shoei ειπα να δοκιμασω και το Aviator 2.1 2014 isde limited editιon.
Στην πρωτη βολτα μου εκανε εντυπωση το βαρος και η αισθηση, να συμπληρωσω το νουμερο ειναι medium.
Ως ποιοτητα κατασκευης δυστυχως δε μπορω να το συγκρινω με τους ιαπωνες ανταγωνιστες. Χανει στο φινιρισμα, δηλ σε κατι πλαστικα σημεια και στο βιδωμα του γεισου το οποιο ξεβιδωνε αρκετα συχνα.
Ομως......
σε τουμπα των 80χλμ + με προσκρουση του πισω μερους του κεφαλιου μου θεωρω οτι με εσωσε κυριολεκτικα απο διασειση. Το αποτελεσμα ηταν να ραγισει το περηβλημα του. Φυσικα δε το ξαναφορεσα και δυστυχως δε μπορεσα να το αντικαταστησω με ενα ιδιο. :angry-banghead:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 26 Απρ 2017, 18:38 
Χωρίς σύνδεση

Moto: μοτο
Emil έγραψε:
Εχωντας Arai Shoei ειπα να δοκιμασω και το Aviator 2.1 2014 isde limited editιon.
Στην πρωτη βολτα μου εκανε εντυπωση το βαρος και η αισθηση, να συμπληρωσω το νουμερο ειναι medium.
Ως ποιοτητα κατασκευης δυστυχως δε μπορω να το συγκρινω με τους ιαπωνες ανταγωνιστες. Χανει στο φινιρισμα, δηλ σε κατι πλαστικα σημεια και στο βιδωμα του γεισου το οποιο ξεβιδωνε αρκετα συχνα.
Ομως......
σε τουμπα των 80χλμ + με προσκρουση του πισω μερους του κεφαλιου μου θεωρω οτι με εσωσε κυριολεκτικα απο διασειση. Το αποτελεσμα ηταν να ραγισει το περηβλημα του. Φυσικα δε το ξαναφορεσα και δυστυχως δε μπορεσα να το αντικαταστησω με ενα ιδιο. :angry-banghead:
πιστευω πολυ στοοτι η ανεση ,ειναι σημαντικος παραγωντας υπερ της ασφαλειας...αλλα καθε φορα που βαζω ενα airoh διπλα στο shoei μου ,μου προκαλει μια ανασφαλεια ως προς την ποιοτητα και την αντοχη των υλικων αυτη του η ελαφροτητα ...πολυ πιθανο να πεφτω εξω ...αλλα...

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 27 Απρ 2017, 14:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: EXC 250
Ειχα παρε το Stelt πριν χρονια και εχω βαρεθει να επισκευαζω οτι ξεκολαει και να ραβω οτι κοβεται απο τα ευτελους υλικου εσωτερικα.
το καλοκαιρι ξεκιναω και δεν σταματαω γιατι απο αερισμο ειναι πισω
Ο μονος λογος που το κραταω ειναι οτι ευτηχως δεν εχει φαει καμια καλη και το βαρος που εκμηδενιζει σχεδον τα αλλα σημαντικα μειονεκτηματα.
Αν θα επαιρνα κατι νεο θα επαιρνα ενα κρανος με ελαχιστο βαρος οπως αυτο χωρις να με νοιαζει χρωμα σχεδιο κτλ γιατι ακομη και τα 50-60 γραμμαρια μετρανε.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 28 Απρ 2017, 09:57 
Χωρίς σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Λέρας, δεν ήξερα ότι στην συσκευασία υπάρχουν διαφορετικά καπάκια για το καλοκαίρι ή τον χειμώνα, από εσένα το έμαθα! Thanks

Μετά από κάθε βόλτα πλένω τα εσωτερικά και μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποια φθορά στα μαξιλαράκια!

Στην παρακάτω φωτό είναι ο τρόπος που έχω εγκαταστήσει την GoPro, χρησιμοποίησα το Swivel mount διότι έχεις την δυνατότητα να προσαρμόσεις την γωνία λήψης άμεσα.

[ img ]

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 37 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα 1 2 3 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com