Τώρα είναι 18 Οκτ 2018, 07:14

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 83 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2 3 4 5 6 »
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2018, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: YZ250 LC
iatrodikastis έγραψε:
Υπάρχει crf250x του 2004, φίλου συμφορουμίτη που είναι λουλούδι.
Τον γνωρίζουν όλοι στην Αθήνα και όχι μόνο. Ειναι πάντα κάτοχος με τα πιο συντηρημένα μηχανάκια.
Έχουν πολλοί από εδώ μέσα αγοράσει μεταχειρισμένο του Σπύρου και ξέρουν.
Πάρε τον εκ μέρους μου τηλέφωνο. Ίσως το δώσει λόγο καλοκαιρινής απασχόλησης.
6944351085

Άμα πάρεις το συγκεκριμένο είναι καλύτερο από καινούργιο.
Αν πας ετσι οπως λέει ο Πέτρος (@iatrodikastis), πας συστημένος και στα σίγουρα.. Εγω στη θέση σου θα το προτιμούσα! ;)
Jim89 έγραψε:
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

αυτό με τις βαλβίδες νόμιζα ότι δεν το έχουν τα X (Enduro) μοντέλα!

Δηλαδή παίζει το crf να ανταποκρίνεται όπως το cr;

Δε θα μπορεί να πηγαίνει πορεία στο δρόμο (μιλάω για το x enduro);

Τα 400 cc δεν είναι πολλά για αρχή;

Πόλλες απορίες, πολλές ερωτήσεις.... καλά που είναι και το φόρουμ και μαθαίνουμε γιατί αλλιώς....
1) Οι βαλβίδες σε ολα τα πιεσμένα 250άρια θέλουν "συχνα" έλεγχο - πονάνε.. (και λογικό)

2) Οχι, το CR250 2t ειναι πολύ πιο απότομο απο το CRF 250, αλλάζει κ κατηγορία.. Πάει και χαλαρα το CRF, αλλα δεν παύει να ειναι αγωνιστικής χρήσης κινητήρας με το αντίτιμο του.

3) Δεν υπάρχουν πολλά κυβικά για αρχή κατ'εμε. Ανάλογα με τη χρήση πάει. Τα ΧΤ600 ειναι σκάρτα 30 άλογα - τα ΜΧ 125 ειναι 35!
(Λίγα κυβικά με πολύ δύναμη = αγωνιστ. μοτερ.. Πολλά κυβικά με λίγη δύναμη = αξιοπιστία. -/- ψαξε καπου στη μέση)

:obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 22 Μάιος 2018, 15:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: 2017 RR 300
Petros_ έγραψε:
...
Και διαφωνω ως κατοχος crf παρομοιας χρονολογιας στα εξης:
....
To 250Χ δεν έχει καμία σχέση με το δικό σου.
Η κατάσταση στα περιφερειακά είναι ενδεικτική.

Όπως είπε και ο ιατροδ. υπάρχει διαθέσιμο άλλο σε κατάσταση βιτρίνας το οποίο 'αναπνέει' και πολύ καλύτερα... ;)

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2018, 07:48 
Χωρίς σύνδεση

Ξαναχαιρετώ την παρέα....
Να πω ότι δεν έκατσε η δουλειά με το μηχανάκι του Σπύρου καθότι
αποφάσισε να το κρατήσει!
Οπότε είμαι ακόμη στο ψάξιμο.
Συζητώντας με διάφορους έχω ακούσει διάφορα!
Πόλλοι λένε να ασχοληθώ μόνο με μηχανάκια 10 ετίας αλλά εκεί ξεφεύγει το μπατζετ!
Επίσης πλέον έχω αρχίσει να σκέφτομαι και 2Τ!
ΚΤΜ 250 EXC πιο πολύ για να είμαι και ειλικρινης!
Τι ρόλο βαράνε απο αξιοπιστία τα εν λόγω μηχανάκια;
Τι χρονολογίες να κοιτάξω;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2018, 07:54 
Χωρίς σύνδεση
Dirt-Bike.gr Racing Team Member
Άβαταρ μέλους

Moto: ΚΤΜ EXC250 SIX DAYS 17
Jim89 έγραψε:
Να πω ότι δεν έκατσε η δουλειά με το μηχανάκι του Σπύρου καθότι
αποφάσισε να το κρατήσει!
Οπότε είμαι ακόμη στο ψάξιμο.
Συζητώντας με διάφορους έχω ακούσει διάφορα!
Πόλλοι λένε να ασχοληθώ μόνο με μηχανάκια 10 ετίας αλλά εκεί ξεφεύγει το μπατζετ!
Επίσης πλέον έχω αρχίσει να σκέφτομαι και 2Τ!
ΚΤΜ 250 EXC πιο πολύ για να είμαι και ειλικρινης!
Τι ρόλο βαράνε απο αξιοπιστία τα εν λόγω μηχανάκια;
Τι χρονολογίες να κοιτάξω;

μετα το 2006,τερας αξιοπιστιας,θα σε διδαξει εντουρο :greetings-waveyellow:

ΟΣΟΙ ΜΕΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΣΤΕΦΑΝΩΝΟΝΤΑΙ» [Ο Θεμιστοκλής, προς τους άτολμους και, λόγω της ατολμίας, πολλά προφασιζόμενους, νομιζόμενους, ηγέτες, πριν από τη νικηφόρα ναυμαχία της Σαλαμίνας] https://www.facebook.com/Jimaras-riding ... 417307099/" onclick="window.open(this.href);return false;

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 16 Ιουν 2018, 12:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Moto: 2017 RR 300
http://forum.dirt-bike.gr/forum/viewtop ... 16&t=22865" onclick="window.open(this.href);return false;

[ img ]

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2018, 12:56 
Χωρίς σύνδεση

Λόγω καλοκαιριού το έιχα αφήσει το θέμα μηχανάκι στην άκρη!
Μετά από αρκετές συζητήσεις φαίνεται πως το καλύτερο είναι
να το πάω χαλαρά και να ψάξω χωρίς προκαταλήψεις του στυλ "θα πάρω μόνο honda" κτλπ.
Όποτε ανακεφαλαιώνοντας να πώ ότι το μπάτζετ είναι 3.000 και το μηχανάκι θα είναι για χαλαρές
εντουροβόλτες και όχι πρωταθλητισμός ή αγώνες!
Επίσης να επαναλάβω πώς και τα 2Τ είναι πλέον στο παιχνίδι, με το ΚΤΜ 250 ΕΧC να κρατάει τα ηνία!
Και εδώ αραδιάζω τις ερωτήσεις μου προς εσάς:

>Από δικές σας εμπειρίες, ποια μηχανάκια σε αυτά τα χρήματα είναι αξιόπιστα και κατάλληλα για να ξεκινήσω;

>Υπάρχουν μηχανάκια της Husqvarna ή της Husaberg που έχουν ίδιο μοτέρ με τα ΚΤΜ 250 ΕΧC;

>Τα ΚΤΜ 200 ΕΧC έιναι εξίσου αξιόπιστα με τα 250 ΕΧC;

>Τα TM, Gas Gas, Beta τα κοιτάω ή μπλέκω;

Ευχαριστώ!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2018, 13:00 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Άβαταρ μέλους

Moto: BETA 250 RR
BΕΤΑ 2Τ από 4500 και άνω.
Σε αυτά τα χρήματα πρώτη μου επιλογή θα ήταν Gas Gas 2t 250-300.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2018, 13:16 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC 200 1999
Βρες EXC 250 2006 και 2007 κανουν τα παντα!!

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2018, 13:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

dryz250 έγραψε: *
Βρες EXC 250 2006 και 2007 κανουν τα παντα!!
+1 :handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 07 Οκτ 2018, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εχουν μεγαλωσει γενιες και γενιες με EXC, ηρθε και εσενα η σειρα σου.

GASGAS επισης ειναι μια καλη επιλογη.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2018, 06:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Ριξε μια ματια και σε αυτά που θα εχεις τα περιθόρια απο οικονομικής πλευράς να τα μαζέψεις:

1) https://www.car.gr/14917594-yamaha-wr-400f
Φαίνεται καλό και απο μερακλή, παλιά σχολή, ΧΩΡΙΣ ΜΙΖΑ, παρε και προίκα!

2) https://www.car.gr/11244068-husqvarna-wr-wr250
https://www.car.gr/11243884-husqvarna-wr-wr250
Επίσης καλό, δουλεμένο μεν αλλα ο τύπος θελει να πέσει κατηγορία οπότε κοίτα το.. (δυνατό διχρονάκι με τσαγανό!)

3) https://www.car.gr/13474263-husqvarna-te-250
Ο,τι καλύτερο για σενα απο αποψη δύναμης, αλλα ειναι παλι δουλεμένο και 4Τ - προσοχή! (κανει ανταλλαγη με διχρονο ή trial, αρα πιθανα εχει τερματίσει αυτό!)

4) https://www.car.gr/14810759-kawasaki-klx-450-r
Φοβερό εργαλείο που μολις το συνηθίσεις θα γυρνάς χαρούμενος σπίτι. Λιγότερες ζημιες απο τα αλλα 450! Θελει πολύ περισσότερο ψαξιμο απο τα αλλα για αγορά.

Παρε κατι (εστω και πιο παλιο) με σκάρτα 2000Ε ετσι ωστε να εχεις ολα τα περιθόρια να το μαζέψεις με τα χρηματα που σκοπεύεις να διαθέσεις (3000Ε).
Ο,τι σου γράφω ειναι πιο πολύ για να σε βοηθήσω στον τροπο σκεψης..
Οποιο και να πάρεις απο αυτά, θα χρειαστείς ενα 500άρικο στο πρώτο 2μηνο - γενικό service (μην το ξεχνας αυτό).

Α. Σε ολα τα μηχανάκια θα πας με μάστορα που θα σου δώσει κ αυτός μια τροπον τινα εγγύηση για αυτο που βλέπει - οχι φυσικα για το μέλλον - εκτος κ αν εχει μαγικές ιδιοτητες :-D
(ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Μου εχει τύχει να δει μάστορας μηχανάκι που μπιελίζει, αλλα κατα τα αλλα ηταν καινούριο! Είπε στον υποψήφιο αγοραστη υπολόγιζε +400Ε δικά μου και εχεις ενα εργαλείο που δεν το βρίσκεις φτιαγμένο σε αυτη την τιμή .. ,κλπ)

Β. Επειδή θα σου γράψουν τα παιδιά "πολύ δύναμη για αρχάριο", "επικίνδυνο", "δεν θα μπορείς να κάνεις εντούρο", κλπ.
Πάρε ενα μηχανάκι για αρχή λιγο πάνω απο σένα να γυρίσεις με την παρέα σου ολα τα υπέροχα μέρη που εχετε εκει, τα μονοπάτια, να πας εκει που πήγαν αλλοι πρώτα, να το δουλέψεις στο 50%, να ειναι παντα ξεκούραστο χωρίς ζημιές και να σε διδάξει εγκράτεια! Οταν γίνεις και εσύ παγκόσμιος ή αν δεις οτι σε κρατάει πίσω το μηχανάκι παίρνεις κατι στην κατηγορία σου. Η επικινδυνότητα ειναι παντα ίδια! Αυτοι που ξεκινουν εντούρο απο 125 -> 250 -> 300, ξεκινουν απο τα 16 τους.. Για αυτό και πολλοι δίνουν τα 250 να πάρουν 125! Γιατι εκεί ειναι το αγωνιστικό τους επιπεδό και το κατάλαβαν στην συνέχεια. Αν δεν εχεις βλέψεις να γίνεις Jarvis παίξε ψηλά και βάλε το μυαλό σου και στο δεξί σου χέρι. Τεχνική θα μαθεις! Λίγο πιο δύσκολα, αλλα θα μάθεις! Οτι σου λείπει απο αυτή θα στο γεμίζει ενα χούφτωμα του γκαζιού και θα νιώθεις πολύ όμορφα! Μεσα σε κανα - δυο χρόνια θα σου ειναι ξεκάθαρο αν θα κάνεις πολύ πετυχημένες βόλτες ή θα σφίγγεις το πηγούνι κοιτάζοντας το ρολόϊ!

Φιλικά πάντα! :handgestures-thumbup: :obscene-drinkingcheers:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2018, 07:18 
Χωρίς σύνδεση

Moto: ktm 175 με λιγο απο honda :P
Ποσο λαθος σκεπτικο με το αγωνιστικο επιπεδο...ακυρο τελειως,.νομιζεις οτι τα 125 ειναι το επιπςδο πολλων.βασικα ειναι για το επιπεδο λιγων... υγ κατα τυχη πετυχα το ποστ καντε κατι μς τις αγγελιες κατανταει :angry-banghead: η καντε το χωματοαγγελιες.....το φορουμ.

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2018, 14:28 
Χωρίς σύνδεση

Moto: KTM EXC 200 1999
mantaktm έγραψε: *
Ποσο λαθος σκεπτικο με το αγωνιστικο επιπεδο...ακυρο τελειως,.νομιζεις οτι τα 125 ειναι το επιπςδο πολλων.βασικα ειναι για το επιπεδο λιγων... υγ κατα τυχη πετυχα το ποστ καντε κατι μς τις αγγελιες κατανταει :angry-banghead: η καντε το χωματοαγγελιες.....το φορουμ.
ΣΩΣΤΟΣ :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2018, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Χαχα! Παιδια ήμουνα σίγουρος οτι εχουμε πολύ διαφορετική προσέγγιση στο σπορ ή σε αυτο που κανουν οι μισοι απο 'δω μεσα τουλάχιστον - δηλαδή ΒΟΛΤΑ!
Απλή, ομορφη, γρήγορη βολτα στο δάσος, με σούζες και παντηλίκια! Ο καθένας μπορεί να εχει την γνώμη του και βεβαια μπορεί να ειναι και λάθος.. Απλα αυτή την φορά δεν δίστασα να γράψω την γνώμη μου!
Να σας πω για μενα λοιπόν. Εγω πιστεύω οτι στο χώμα ειμαι επίπεδο 85cc. Οχι το 125 δεν μπορώ να εξαντλήσω - ουτε ενα 85cc. Τι σημαίνει αυτό;
Πηρα XR250, DT200, WR200, YZ250 & CRF450. Εχω κατα καιρούς οδηγήσει και πολύ πιο καινούρια μηχανάκια MX & Enduro, καθως και ειχα στο παρελθόν 600άρια, 1000άρια, SS, On-off, κλπ.
ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΧΩΜΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΕ 450cc. ΔΥΝΑΜΗ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΠΟΤΕ - ΗΛΕΚΤΡΟΓΚΑΖΟ!
Δεν το προτείνω σε κανένα και φυσικα προτείνω enduro μηχανες για βουνό. Αλλα μην το ξεφτυλίσουμε κ ολας..
Λεει ο άλλος (σε αλλο τοπικ):
-Παιδιά εχω 2500Ε και σκεφτομαι να κανω καμια βολτα βουνό, τι μηχανάκι να πάρω;
απάντηση:
-Διάλεξε αλλο σπόρ! Μαζεψε 4500Ε, για Beta ή ΚΤΜ και βλέπουμε!
Ε, οχι! Ειπαμε! ΒΟΛΤΑ θελει να κανει ο ανθρωπος!
Δεν μπορείς δηλαδή κατ'εμε να κατευθύνεις κάποιον τοσο τυποποιημένα, χωρις να ξερεις τι πραγματικά θέλει!
Αλλοι χαλάνε μια περιουσία στο σπόρ και αλλοι βγαίνουν ΣΚ για σκάψιμο!

Το σωστό ειναι να πάρεις ενα καλό και συγχρονο μηχανάκι, να πας και σε καμια οργανωμένη βόλτα, κλπ.. Επίσης δεν μετρά άμεσα η χρονολογία, οσο σε τι κατάσταση ειναι το μηχανάκι. Ο σκελετός και τα καπάκια του μοτερ ειναι τα πιο γερα (με εξέραισεις κ αυτά)! Ολα τα υπολοιπα στο χώμα ειναι άμεσα αναλώσιμα.

Παιδια αυτή ειναι η γνώμη μου και μπορεί να κάνω και λάθος - δεν θέλω να δημιουργώ εμπάθειες!

Εδω στην περιοχή ειμαστε 2 ομάδες. Η μια απο Ιστιαια κ η αλλη απο Ηλια - Λίμνη! Εμεις πάμε με τις πάντες βόλτα βουνό με τσαντάκι, καφεδάκι και τυροπιτούλα.. Εχουμε ολοι ΜΧ, δεν πάμε δύσβατο, δεν εχει πολλά μονοπάτια και σου ανεβάζει την αδρεναλίνη η ταχύτητα! Εχουμε κ γουρούνες μαζί! ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ!!
Οι δε, ΣΚΑΡΦΑΛΩΝΟΥΝ!! Εχουν ΟΛΟΙ εντούρο μηχανάκια, πανε μονο μονοπάτι (εχει απο 'κει και τα αυξάνουν συνεχώς), κουβαλάνε τσαπιά, κλαδοψάλιδα και αξίνες!

Κολλητός με WRF426 το πρωί πάει στη δουλειά με δαύτο και το απόγευμα βουνό! Τι θα του πείς, πάρε Beta;;

Καλύτερα δηλαδή να καταλαβαίνουμε τι θέλει ο καθένας - τι ψάχνει - και μετά να λέμε..
Πολλοί απο εσας ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ και αυτή χρειάζεται για να καταλάβεις μικροδιαφορές στην λειτουργία και στον τρόπο της εντουρο μηχανής.
Ε, αφήστε να την ανακαλύψει κ κανας άλλος! Οχι να του κάνετε πουστια, να του πείτε αυτό που θεωρείτε σωστό, αλλα δεν ειναι ολοι για πρωταθλητισμό και προπάντων δεν μπορούν ολοι να διαθέσουν 5-10Κ Ευρώ για να κάνουν το χομπι* τους..
(*Ειδικά αν το χομπι ειναι βόλτα στη φύση χωρίς καν να κρατάς ρολόϊ μαζί.. ;) )

Τεσπα, ο καθένας εχει τη γνώμη του..! :handgestures-thumbup:

Κορυφή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: 08 Οκτ 2018, 18:48 
Σε σύνδεση
Number #1
Άβαταρ μέλους

Moto: ΒΕΤΑ 300
Jim89 έγραψε: *
Λόγω καλοκαιριού το έιχα αφήσει το θέμα μηχανάκι στην άκρη!
Μετά από αρκετές συζητήσεις φαίνεται πως το καλύτερο είναι
να το πάω χαλαρά και να ψάξω χωρίς προκαταλήψεις του στυλ "θα πάρω μόνο honda" κτλπ.
Όποτε ανακεφαλαιώνοντας να πώ ότι το μπάτζετ είναι 3.000 και το μηχανάκι θα είναι για χαλαρές
εντουροβόλτες και όχι πρωταθλητισμός ή αγώνες!
Επίσης να επαναλάβω πώς και τα 2Τ είναι πλέον στο παιχνίδι, με το ΚΤΜ 250 ΕΧC να κρατάει τα ηνία!
Και εδώ αραδιάζω τις ερωτήσεις μου προς εσάς:

>Από δικές σας εμπειρίες, ποια μηχανάκια σε αυτά τα χρήματα είναι αξιόπιστα και κατάλληλα για να ξεκινήσω;

>Υπάρχουν μηχανάκια της Husqvarna ή της Husaberg που έχουν ίδιο μοτέρ με τα ΚΤΜ 250 ΕΧC;

>Τα ΚΤΜ 200 ΕΧC έιναι εξίσου αξιόπιστα με τα 250 ΕΧC;

>Τα TM, Gas Gas, Beta τα κοιτάω ή μπλέκω;

Ευχαριστώ!
Μάζεψε παραπάνω χρήματα και πάρε από το '12 και μετά.

Κορυφή
Τελευταίες δημοσιεύσεις πριν από:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος  Απάντηση στο θέμα  [ 83 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στη σελίδα « 1 2 3 4 5 6 »

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC+02:00

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Μετάβαση σε: 

Δημιουργήθηκε από phpBB® Forum Software © phpBB Limited

Ελληνική μετάφραση από το phpbbgr.com